Rodinný dům nedaleko Prahy
Z cihel, ale rychle...
 
Dnes se zpravidla předpokládá, že rychlá stavba rovná se montovaná stavba. Dům nedaleko Prahy je však příkladem, že i z klasických cihel může nový dům vyrůst během několika týdnů.
Rodinný dům
Po stěhování z jižních do středních Čech kvůli změně zaměstnání hledal pan Vladimír nové bydlení pro sebe i rodinu. Doufal, že v okolí najde vhodný dům a během pár týdnů se přestěhuje. Jenže žádná vyhovující stavba k dispozici nebyla.
Rodinný dům
Mezinárodní společnost zabývající se vyspělými technologiemi však sama nabízela zaměstnancům ke koupi několik parcel na hezkém místě u lesa a kousek od firmy. To rozhodlo o stavbě domu podle vlastních představ a potřeb. Pozemek byl k dispozici, architekta i stavební firmu sehnali na doporučení známé. „Parcelu jsme převzali na počátku dubna a majitelé se mohli stěhovat koncem září na svatého Václava,“ říká Radek Vasserbauer, majitel stavební společnosti A V stav, která stavbu prováděla.
Rodinný dům
Doporučila realizaci z broušeného zdiva Porotherm. Majitelé se spolehli pouze na zděnou stavbu bez přidané vrstvy tepelné izolace, tu nahrazuje tepelněizolační omítka. Důvodů k absenci izolace měli hned několik: „Předně nám ji nedoporučovala známá, shodou okolností stavební inženýrka. Její názor ještě podpořila naše zkušenost z předešlého pronájmu. Šlo také o dům zateplený vrstvou polystyrenu a měli jsme pocit, že dům ‚nedýchal‘ a klima uvnitř nebylo ideální. Navíc bydlíme blízko lesa a báli jsme se poškození izolace od ptáků nebo neopatrným zacházením,“ vyjmenovává vlastník. Po dohodě s architektem i stavební firmou dal raději přednost kvalitnímu zdivu a dobrým dřevěným eurooknům. „Už při stavbě jsme počítali s tím, že raději více protopíme, abychom se doma cítili dobře.“ Ačkoli je v domě k dispozici krb, má spíš jen estetickou funkci a slouží maximálně k přitápění během studených večerů mimo sezonu. Dům celý je vytápěn plynovým kotlem.

Schodiště jako ozdoba
Přízemí domu tvoří kromě vstupní haly také propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pokoj a koupelna pro hosty. Nechybí ani sklad a technická místnost včetně takzvaného špinavého umyvadla, které rodina ocení nejen při úklidu. První patro, koncipované jako soukromé, tvoří ložnice, pracovna s pohovkou nahrazující pokoj pro hosty a hlavní koupelny. Protože majitelé nemuseli bojovat o každý centimetr místa, dopřáli si zde kromě základního vybavení i pohodlnou rohovou vanu, z níž je krásný výhled ven, a saunu. Unikátním kouskem je samonosné dřevěné schodiště, které obě patra spojuje. Dodavatele si majitel opět nechal doporučit od známých a jako v předešlých případech, ani tentokrát nelituje. A schodiště je oblíbené u všech členů rodiny, včetně domácího miláčka. „Strategický“ prostor pod schody totiž slouží jako jeho „bouda“.

I v domě se hodí lodžie
Dům je propojen s přistavěnou garáží, která zachovává stejný styl. Přesahující střecha působí nejen jako zajímavý architektonický prvek, ale zároveň je velmi praktická, u domu tak vzniklo druhé garážové stání a chráněné závětří před vstupními dveřmi. Ačkoli mnozí tvrdí, že balkon u rodinných domů je zbytečný, zde si ho rodina nemůže vynachválit: „Jde o malou krytou lodžii, kterou využíváme nejen na větrání peřin, ale stala se také útočištěm manželky-kuřačky. A protože nejde o balkon, ale chráněnou lodžii, využíváme ji bez ohledu na počasí.“ Problém s ní neměla ani stavební firma. „Dříve se balkony a lodžie dělily na ty, které začnou téct hned, a na ty, co potečou později, dnes už máme k dispozici stavební materiály dovolující postavit balkony a lodžie bez problémů s hydroizolací, a tak není důvod je odmítat,“ dodává Radek Vasserbauer. Zahrada je pojata jako okrasná. Nechybí proto skoro třicetimetrová terasa s venkovním krbem a posezením určená k relaxaci. Zatímco ze strany do ulice majitelé zvolili vzrostlé keře, které dům chrání, zadní část zahrady naopak zůstává otevřená, s výhledem k lesu.

 

Galerie:

Rodinný dům nedaleko Prahy

půdorys
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_6
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_5
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_4
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_3
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_2
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav
Chcete stránku vytisknout?
Skrýt před tiskem nějaké části stránky.
Vytisknout celou stránku tak, jak ji vidíte.
(tento box nebude vytištěn)
Úprava stránky před tiskem
Najeďte myší na nějaký obsah na stránce, zobrazí se červený obdélník. Kliknutím na něj obsah skryjete. Poté stiskněte tlačítko 'Vytisknout'.