Porotherm
Bezplatná konzultace
Domovská stránka Porotherm šipečka POROTHERM DŮM Porotherm šipečka Hladký průběh stavby

Hladký průběh stavby

s programem POROTHERM DŮM

Proč je důležité nešlápnout vedle? Co všechno obnáší stavba?

Vážení stavebníci, pojďme si představit, jak probíhá krok za krokem stavba rodinného domu.

Vyberete-li si certifikovanou stavební firmu ve vašem regionu, máte klíčové parametry pod kontrolou! Ve svých snech a představách si promítáte váš nový dům a ani vás tolik nezajímá, jak má přesně vzniknout. Dnes je normální, že investor průběh stavby nevidí a ani nemá čas se zabývat tím, co vše je nutné udělat.

Postavit dům ale není stejné, jako si ho vysnít. Je čas se plně koncentrovat, sebrat sílu a pustit se do díla.

Wienerberger už dávno není jen cihla Porotherm z pálené hlíny. Dnes tato značka zastřešuje celý zdicí systém a služby pro stavebníky. Ale vezměme to popořádku!

Hrubá stavba za 12 týdnů.

pdw_tyden1

Vytyčit základy nového domu je skutečně operace nejvyšší důležitosti. Je nutné rozhodnout o výšce základové desky. Základy domu by měly být dostatečně hluboké. Hovoří se v této souvislosti o nezámrzné
hloubce.

Základové pásy se vylévají betonem a nad úrovní skrývky zeminy se vyzdívají. Jednotlivé vrstvy se mohou propojit železem neboli armaturou. Provádí se všechny instalace, které povedou pod podlahou.

Ve fázi vyzdívání základů záleží na typu domu a pozemku. Dle toho se následně upravuje také zemina a provádějí se terénní úpravy.


pdw_tyden2

Moderní dům má přípojku na rozvody elektrické energie, vody a plynu. Zapomenout by se nemělo na telefon či kabelovou televizi a nutné je mít také kanalizační odvod. Do žlutých husích krků po obvodu pak firma protáhne potřebné připojovací potrubí či vedení. Pod budoucí armovanou betonovou desku se naváží zemina, která se po vrstvách pěchuje. Jednotlivé vrstvy se prolévají vodou, aby hutnění bylo co nejúčinnější.

Dům samozřejmě může a nemusí mít sklep. Sklepní prostory jsou poměrně nákladnou investicí a řada investorů nenachází dostatek argumentů, proč jej mít.


pdw_tyden3

Po betonáži se pokládá na penetrovaný povrch pod nosné zdivo izolace proti zemní vlhkosti. Jde o jedno z důležitých opatření pro hygienu bydlení i pro úspory energie. Energetický průkaz rodinného domu je dnes  povinností a u nás ho získáte za zvýhodněnou cenu.

Dopravu cihel Porotherm stavebníkům neúčtujeme, pokud objednají ucelený kamion. Náš stavební technik pomáhá zedníkům přesně založit první vrstvu cihel. Zdí se z broušených cihel Profi pomocí zdicí pěny technologií Dryfix, takže míchačka odpočívá. Zřejmě víte, že touto revoluční technologií lze zdít i v mrazech do mínus 5 stupňů. Stavba velmi rychle roste do výšky. Stavební otvory a rohové detaily pochopitelně vyžadují více péče. Vrchní vrstva zdiva se pravidelně zakrývá, aby do izolačních dutin cihel nepršelo. Volba zdicího materiálu pro obvodovou stěnu má významný vliv na náklady na vytápění a následnou pohodu bydlení. Výpočet nákladů je ale standardem u všech typových domů – takže víte předem, do čeho jdete.

Stavebníci mohou využít v průběhu stavby i další služby, například nezávislou kontrolu kvality provedení stavby (a následné získání certifikátu kvality). Překlady, které se umísťují nad okenní a dveřní otvory, bývají buď keramické nebo mají podobu ocelového svařence. Wienerberger vyrábí i speciální roletové překlady Vario, které (byly oceněny nejen veletržní cenou, ale i mnoha spokojenými uživateli) umožňují volbu zastínění venkovními roletami nebo vnitřními žaluziemi.


pdw_tyden4

Keramický strop Porotherm se snadno sestavuje podle kladečského výkresu ze stropních trámů, mezi které se vkládají stropní vložky. Kladečský plán stropu je možno dodat se stropem na zakázku. Strop je při  montáži podepřen. Před závěrečným zalitím vložek vrstvou betonu, se do stropu podle výkresu přikládá další výztuž.

Na nízkém lešení vidíte zedníky při dozdívání vnitřních příček. Uvnitř domu mezitím tesaři dokončili bednění pro odlití betonového točitého schodiště do patra.

Dřevěné sloupky slouží k podepírání nosníků stropu a zůstanou na místě do vytvrzení betonu stropu. Stavební dřevo i dnes zastává na stavbách díky svým vlastnostem roli těžce nahraditelného materiálu. Jakmile stavební mistr ověří správnost rozmístění stropních trámů, je možné mezi ně osadit stropní vložky MIAKO. Nosníky s vložkami tvoří po položení roznášecích prkenných plošin souvislou pochůznou podlahu, po které se stavebníci bezpečně pohybují. Věncovky vytvoří po obvodu stropu nad 1. patrem obezdívku, do které se následně pomocí čerpadla opatrně uloží beton ztužujícího věnce a stropu.


pdw_tyden5
Z vnitřní strany věncovek se ještě umístí tepelná izolace. Nad úroveň podlahy se postupně dozdívají oba komíny.


pdw_tyden6

Před betonáží se pomocí betonářské sítě a prutů armují věnce a stropní konstrukce.

Betonování je díky pohyblivým ramenům čerpadla betonu operace, která trvá i vysoko nad úrovní terénu jen několik minut. Zedníci následně beton zhutní a vytvoří souvislou rovinu. Zrání betonové vrstvy s ohledem na povětrnostní podmínky trvá i několik týdnů. Vytvrzený beton se povrchově upravuje.

U paty domu se osadí tepelná izolace základů a soklu. Částečné terénní úpravy usnadní přístup pracovníků do domu.

Pomocí hydraulické ruky je navezen zdicí materiál na stropní desku. Nikdo se nemusí dřít.


pdw_tyden7

V akci jsou opět speciální pomůcky techniků Wienerbergeru, pozornost je upřena na přesné zakládání 1. vrstvy cihel zdiva druhého nadzemního podlaží.

Věnec vytváří pevnou obvodovou obruč před vyzdíváním štítových stěn.

Stavební předpis opět vyžaduje armování.

Stavebníci průběžně zakrývají vyzděné konstrukce a po obvodu věnce vidíme montážní zajištění před betonáží.

Připravují se lešení pro zdění štítových stěn a vyzdívají se sloupky. Poté se betonují věnce, k čemuž je naposledy využito čerpadlo betonu.

Vyzdívání štítových stěn se provádí z lešení, nad okenní otvory ve stěnách se umísťují keramické překlady, nad rohové okno zedníci osadí ocelový nosník. Štíty se následně vyzdívají až k úrovni budoucího  hřebene střechy.

Na stavbu se naváží další materiál.


pdw_tyden8

Pokud už je v této fázi hrubé stavby zima, pak vězte, že tesařům nevadí, ale sníh není jejich dobrý přítel, protože zakrývá tesařské montážní značky. Příprava pro konstrukci krovu je tedy doplněna o smetáček. Jako první se osazují trámy ležící na zdivu, takzvané pozednice. Materiál se přesouvá do patra. Pohyb jednotlivých trámů po stavbě se řídí přísnými logistickými pravidly.


pdw_tyden9

Usazeny jsou středové vaznice a je provedeno jejich zabezpečení, v tesařské terminologii – zavětrování. Provádí se rovněž osazení krajových krokví – to jsou šikmo ležící trámy. Po osazení vrcholové vaznice je dokončeno přesné rozmístění krokví na obou stranách. Je vytvořena dokonalá rovina obou částí střechy.

pdw_tyden10

Střešní konstrukci, které se říká vazba, tesaři ještě přidají takzvané kleštiny spojující krokve na protilehlých stranách. Kleštiny mají význam ve zvýšení pevnosti střechy zatížené sněhem. Zedníci na závěr dozdí  štíty a provedou vyzdění obou komínů nad úroveň střechy. Na krokve pokrývači upevní jednostranně prodyšnou, takzvanou difuzní fólii. Hned vzápětí z praktických důvodů provádějí laťování střechy, které slouží
zároveň jako žebřík. Této konstrukci se říká provětrávaná střecha.


pdw_tyden11

Za hřebenem střechy je obezdění nadstřešní části komínů lícovými cihlami. Neoddiskutovatelnou roli hraje při stavbě domu vliv povětrnostních podmínek.


pdw_tyden12

Příroda leckdy práce zkomplikuje, jindy potěší. Pokládání střešní krytiny je lepší bez přívalů sněhu. Příznivější počasí lze také využít k osazení střešních oken, dokončení klempířských a pokrývačských prací na hřebeni střechy. A pak už je potřeba připravit vše v rámci zazimování.

Pokud se chcete podívat na časosběrné video, jak probíhala hrubá stavba domu Harmony, která se dokonale drží dvanáctitýdenního scénáře? Podívejte se na video s názvem „Časosběrný snímek stavby typového domu Porotherm“.

Nebolí vás z toho všeho ruce a hlava? Žádný strach, práci za vás udělají profesionálové. Je ale dobré, abyste měli přehled. Příjemná a dlouhá léta ničím nerušeného bydlení ve vašem novém domě přeje Wienerberger.

Doporučit stránku
Doporučit stránku
Stáhněte si Porotherm
Postavíme vám dům
Postavíme vám dům
POROTHERM DŮM KATALOG
Buďte v obraze Porotherm
Nechte se hýčkat - zdarma Vás
budeme informovat o novinkách
v programu POROTHERM DŮM
i v sortimentu společnosti
Wienerberger.

Vložte svoji e-mailovou adresu
a žádná důležitá informace
Vám již neunikne.

Newsletter

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Používáním tohoto webu, souhlasíte s využitím cookies pro analýzu návštěvnosti a reklamu. Zásady ochrany osobních údajů.