Porotherm
Bezplatná konzultace

Rodinný dům nedaleko Prahy

Z cihel, ale rychle...
 
Dnes se zpravidla předpokládá, že rychlá stavba rovná se montovaná stavba. Dům nedaleko Prahy je však příkladem, že i z klasických cihel může nový dům vyrůst během několika týdnů.
Rodinný dům
Po stěhování z jižních do středních Čech kvůli změně zaměstnání hledal pan Vladimír nové bydlení pro sebe i rodinu. Doufal, že v okolí najde vhodný dům a během pár týdnů se přestěhuje. Jenže žádná vyhovující stavba k dispozici nebyla.
Rodinný dům
Mezinárodní společnost zabývající se vyspělými technologiemi však sama nabízela zaměstnancům ke koupi několik parcel na hezkém místě u lesa a kousek od firmy. To rozhodlo o stavbě domu podle vlastních představ a potřeb. Pozemek byl k dispozici, architekta i stavební firmu sehnali na doporučení známé. „Parcelu jsme převzali na počátku dubna a majitelé se mohli stěhovat koncem září na svatého Václava,“ říká Radek Vasserbauer, majitel stavební společnosti A V stav, která stavbu prováděla.
Rodinný dům
Doporučila realizaci z broušeného zdiva Porotherm. Majitelé se spolehli pouze na zděnou stavbu bez přidané vrstvy tepelné izolace, tu nahrazuje tepelněizolační omítka. Důvodů k absenci izolace měli hned několik: „Předně nám ji nedoporučovala známá, shodou okolností stavební inženýrka. Její názor ještě podpořila naše zkušenost z předešlého pronájmu. Šlo také o dům zateplený vrstvou polystyrenu a měli jsme pocit, že dům ‚nedýchal‘ a klima uvnitř nebylo ideální. Navíc bydlíme blízko lesa a báli jsme se poškození izolace od ptáků nebo neopatrným zacházením,“ vyjmenovává vlastník. Po dohodě s architektem i stavební firmou dal raději přednost kvalitnímu zdivu a dobrým dřevěným eurooknům. „Už při stavbě jsme počítali s tím, že raději více protopíme, abychom se doma cítili dobře.“ Ačkoli je v domě k dispozici krb, má spíš jen estetickou funkci a slouží maximálně k přitápění během studených večerů mimo sezonu. Dům celý je vytápěn plynovým kotlem.

Schodiště jako ozdoba
Přízemí domu tvoří kromě vstupní haly také propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pokoj a koupelna pro hosty. Nechybí ani sklad a technická místnost včetně takzvaného špinavého umyvadla, které rodina ocení nejen při úklidu. První patro, koncipované jako soukromé, tvoří ložnice, pracovna s pohovkou nahrazující pokoj pro hosty a hlavní koupelny. Protože majitelé nemuseli bojovat o každý centimetr místa, dopřáli si zde kromě základního vybavení i pohodlnou rohovou vanu, z níž je krásný výhled ven, a saunu. Unikátním kouskem je samonosné dřevěné schodiště, které obě patra spojuje. Dodavatele si majitel opět nechal doporučit od známých a jako v předešlých případech, ani tentokrát nelituje. A schodiště je oblíbené u všech členů rodiny, včetně domácího miláčka. „Strategický“ prostor pod schody totiž slouží jako jeho „bouda“.

I v domě se hodí lodžie
Dům je propojen s přistavěnou garáží, která zachovává stejný styl. Přesahující střecha působí nejen jako zajímavý architektonický prvek, ale zároveň je velmi praktická, u domu tak vzniklo druhé garážové stání a chráněné závětří před vstupními dveřmi. Ačkoli mnozí tvrdí, že balkon u rodinných domů je zbytečný, zde si ho rodina nemůže vynachválit: „Jde o malou krytou lodžii, kterou využíváme nejen na větrání peřin, ale stala se také útočištěm manželky-kuřačky. A protože nejde o balkon, ale chráněnou lodžii, využíváme ji bez ohledu na počasí.“ Problém s ní neměla ani stavební firma. „Dříve se balkony a lodžie dělily na ty, které začnou téct hned, a na ty, co potečou později, dnes už máme k dispozici stavební materiály dovolující postavit balkony a lodžie bez problémů s hydroizolací, a tak není důvod je odmítat,“ dodává Radek Vasserbauer. Zahrada je pojata jako okrasná. Nechybí proto skoro třicetimetrová terasa s venkovním krbem a posezením určená k relaxaci. Zatímco ze strany do ulice majitelé zvolili vzrostlé keře, které dům chrání, zadní část zahrady naopak zůstává otevřená, s výhledem k lesu.

 

Galerie:

Rodinný dům nedaleko Prahy

půdorys
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_6
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_5
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_4
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_3
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav_2
MD_2014_03_ Z cihel ale rychle AV Stav
Doporučit stránku
Doporučit stránku
Buďte v obraze Porotherm
Nechte se hýčkat - zdarma Vás
budeme informovat o novinkách
v programu POROTHERM DŮM
i v sortimentu společnosti
Wienerberger.

Vložte svoji e-mailovou adresu
a žádná důležitá informace
Vám již neunikne.

Newsletter

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Používáním tohoto webu, souhlasíte s využitím cookies pro analýzu návštěvnosti a reklamu. Zásady ochrany osobních údajů.