Porotherm
Bezplatná konzultace

Mnoho úhlů pohledu

MŮJ DUM ÚNOR 2014
Staré stavení s metr silnými stěnami, „přilepené“ k silnici, bylo sice dostatečně velké, ale představa náročné a drahé rekonstrukce, která tak jako tak bude jen kompromisem, nebyla nijak lákavá. Manželé středního věku se nakonec rozhodli využít potenciál velkého pozemku k výstavbě komfortního nového domu.
MŮJ DUM ÚNOR 2014
Bývalá usedlost s obytným stavením, dvorem a hospodárskými budovami sloužila k bydlení několika generacím. Za starou stodolou, která se proměnila v garáž, dílnu a zázemí, se skrývá velká, téměr rovinatá zahrada orientovaná na jih, obklopená několika sousedními zahradami. Od hluku z ulice ji chrání starší budovy, ve výhledu se nachází jen pár poměrně hezky upravených rodinných domů. Ideální místo pro novostavbu.
MŮJ DUM ÚNOR 2014

Členitý, ale moderní

Moderní bydlení muže mít mnoho podob. Manželé nechtěli jít cestou strohé krychle, pravoúhlé tvary jim připadaly fádní, a proto se rozhodli pro šestiboký útvar s atypickou valbovou střechou. Střízlivé jednoduché detaily však daly celku soudobý geometrický ráz. Projekt domu si majitelé navrhli sami ve spolupráci s dodavatelskou firmou 1. Vasto ze Vsetína. Vnitřní uspořádání je oproti členitému vnějšímu vzhledu racionální a přehledné: střed šestiúhelníkové dispozice zaujímá hala, v severně orientované části se nachází vstup, schodiště, zázemí a pokoj rodičů, jižní část domu tvoří společný obývací prostor. Z obývacího pokoje vede francouzské okno na terasu, zčásti zastíněnou a zčásti plně osluněnou. Dlážděná plocha pokračuje 15 metrů dlouhým bazénem s posuvným zastřešením, který rodina využívá téměř po celý rok. Díky chráněné poloze tak získala rodina druhý, „venkovní“ obývací pokoj. Nad bezbariérovým přízemím je umístěna zóna dětí – dva podkrovní pokoje mají společný balkon, částečně zapuštěný do šikmé střešní plochy, částečně přesahující nad jižní terasu. Je tak velký, že se tu dá – na rozdíl od většiny běžných balkonů – pohodlně sedět na sluníčku, stolovat nebo třeba i cvičit.
Na opačné straně je dům propojen zastřešeným chodníčkem se stodolou, z níž se stala dvojgaráž a technický a úložný prostor. Přejít z domu do auta se střechou nad hlavou a „suchou nohou“ je příjemné za sněhu, deště i prudkého slunce.
 
MŮJ DUM ÚNOR 2014

Pohodlí až na prvním místě

Jak architektonické, tak technické řešení domu se nese ve znamení přírodního rázu, pohodové atmosféry a maximálního komfortu. K tomu majitelé domu využili osvědčená tradiční řešení i moderní technologie. Díky orientaci na jih, vyvážené velikosti a umístění oken a obvodovému zdivu s dobrými tepelněizolačními parametry je dům energeticky úsporný. K hospodárnému provozu přispívá i vzduchové tepelné čerpadlo a krb uprostřed společné obývací části, vybavený rozvody teplého vzduchu. Další kvalitou domu je trvanlivost a bezúdržbovost. Jižní fasádu zčásti stíní široký balkon, jehož konstrukci tvoří železobetonová deska podepřená ocelovými sloupky. Stavební firma se pustila do nepříliš obvyklého konstrukčního řešení, díky němuž se podařilo vytvořit příjemně stíněnou terasu, zabránit přehřívání domu a zároveň dodat fasádě zajímavou dominantu. Atypický tvar stavby si vyžádal také atypické řešení celodřevěného krovu a pečlivé provedení detailů vikýřů a dalších prvků členité střechy.
 

Galerie:

rd_mnoho_uhlu_pohledu
7
6
5
4
3
2
1
Doporučit stránku
Doporučit stránku
Buďte v obraze Porotherm
Nechte se hýčkat - zdarma Vás
budeme informovat o novinkách
v programu POROTHERM DŮM
i v sortimentu společnosti
Wienerberger.

Vložte svoji e-mailovou adresu
a žádná důležitá informace
Vám již neunikne.

Newsletter

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Používáním tohoto webu, souhlasíte s využitím cookies pro analýzu návštěvnosti a reklamu. Zásady ochrany osobních údajů.