Porotherm
Bezplatná konzultace

Bungalov, Praha

Výměna životních kulis

Už nějaký čas manželé „vlažně" přemýšleli o bydlení mimo hlavní město. „Děti odrostly, měli jsme v Praze dva byty i práci a vlastně nás nic nenutilo ke změně. Přesto jsme občas vyjížděli na obhlídky pozemků a já jsem, jak říkám, ‚realitnila' na internetu," vypráví majitelka novostavby. „Ceny nemovitostí neodpovídaly našim možnostem, a tak vždy zůstalo jen u myšlenky. Jednoho dne jsme pokročili dál – otevřeli jsme si večer lahev červeného a sepsali všechny parametry, které by měl náš ideální domek mít," říká paní domu a dokládá slova dva roky starým listem s popisem bungalovu. Papír je vložený do tehdejšího čísla časopisu Můj dům u obrázku, který se nápadně podobá současnému domovu, včetně fasády z režného zdiva. „Pikantní na tom je, že i lokalita je přesná – moje maminka totiž bydlí přímo za kopcem," uzavírá výčet předností paní domu.
 

Business života

Shoda představ na seznamu se současnou skutečností je zarážející, není však tou jedinou zajímavou částí transakce. „Při jednom ze svých internetových výletů jsem narazila U na zhmotnění našich představ, a tak jsme se vyjeli na dům podívat. Obhlídli jsme stavbu přes plot a rozhodli se kontaktovat makléře. Nabídnout jsme ale mohli pouze výměnu za naše pražské byty," popisuje majitelka originální nápad. Souhrou okolností se ujal a nastala scéna jako vystřižená z filmu: „O víkendu jsme navštívili dům, v pondělí se původní investor přijel podívat na jeden byt, v úterý na druhý a plácli jsme si. Dohoda zněla: vše necháme, jak je, vezmeme si jenom knihy, obrazy a babiččin porcelán. Od 1. srpna 2012 bydlíme v domě, který jsme si vysnili, ale nepostavili."
 

Víkend každý den

Osud zařídil, že stavbu nebylo nutné plánovat ani realizovat a oba manželé jsou za to vděčni. Technické profese obou partnerů vedly k citlivosti na detail, přičemž pán domu rovnou přiznává, že je pedant. Realizace stavby by pravděpodobně stála všechny zúčastněné značné úsilí, takto mohli vstoupit do domu, postaveného podle návrhu architekta Jiřího Houši bez zatížení procesem jeho zrodu. Za celé dva roky nenašli nic, co by jim vadilo. Dům odpovídá barevnosti, kterou by volili, i stylu, který se jim líbí. Partnerka dodává: „Ačkoli jezdíme do práce každý den, nazvala jsem si naše bydlení heslem – Každý den na víkendu."
 

Ideální parametry

 
Velikost stavby dokonale odpovídá pohodlnému životu manželské dvojice, k níž odrostlé děti jezdí jen na návštěvu. Do jejich představ zapadl šikovný tvar dispozice do písmene L otevřený jižnímu slunci. Všechny obytné místnosti mají přímý vstup na zahradu a jsou orientovány na jih, do vnitřního rohu. Přesto majitele domu nesouží přílišné horko. „Úžasně vymyšlené jsou střešní přesahy, které zastiňují francouzská okna, takže se dovnitř dostane jen žádoucí zimní slunce. Terasu před domem využíváme odpoledne, a když je letní žár příliš silný, přesuneme se na východní stranu, kde u menšího stolku obvykle snídáme," popisuje výhody důmyslné stavby majitelka. Obě terasy jsou přístupné z hlavní obytné místnosti, kde se dnes již tradičně snoubí kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Bezbariérové propojení se zahradou pomocí posuvných prosklených dveří vytváří z obou teras další místnosti, v létě hojně využívané.
Klidová část domu je oddělena od zádveří posuvnými dveřmi. Za nimi nás chodba zavede do hostinského pokoje a ložnice s přilehlou šatnou, na severní straně je koupelna a pracovna.
Celý interiér tvoří jeden barevný celek s neutrálními tóny béžové podlahové keramiky, šedé a různých odstínů dřeva. „Vstoupili jsme do hotového domu, který vyžadoval jen minimální dokončení. Dodělávali
jsme pouze knihovnu v obývacím pokoji, pracovnu a garážové stání, kterým jsme odclonili západní vítr, kvůli kterému zatékalo do garáže. Jinak bylo vše perfektní a zůstalo bez našich dodatečných zásahů," zakončuje prohlídku vysněného domu majitelka.
Půdorys přízemí
 

Bungalov, Praha

 
Bungalov, Praha / Download
Adobe PDF Dokument RD_Housa_MD11 (688 kB)
Doporučit stránku
Doporučit stránku
Buďte v obraze Porotherm
Nechte se hýčkat - zdarma Vás
budeme informovat o novinkách
v programu POROTHERM DŮM
i v sortimentu společnosti
Wienerberger.

Vložte svoji e-mailovou adresu
a žádná důležitá informace
Vám již neunikne.

Newsletter

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Používáním tohoto webu, souhlasíte s využitím cookies pro analýzu návštěvnosti a reklamu. Zásady ochrany osobních údajů.